

Nodofree Combi –lek na receptę, krople na jaskrę obniżające ciśnienie śródgałkowe, zawierające dorzolamid i tymolol.
Nodofree Combi to dwuskładnikowe krople stosowane w przypadku jaskry. Ich działanie polega na zmniejszeniu ciśnienia śródgałkowego.
Nodofree Combi zawiera dwie substancje czynne, które (każda w inny sposób) obniżają ciśnienie śródgałkowe.
Nodofree Combi stosuje się do leczenia jaskry w przypadku gdy zastosowanie kropli jednoskładnikowych nie daje odpowiednich rezultatów.
Substancjami czynnymi są dorzolamid i tymolol.
Każda kropla zawiera 0,70 mg dorzolamidu i 0,18 mg tymololu.
Substancje pomocnicze: hydroksyetyloceluloza, mannitol, sodu cytrynian, sodu wodorotlenek, woda wysokooczyszczona.
Lek Nodofree Combi należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dawkowanie ustalane jest przez lekarza. Zazwyczaj stosuje się jedną kroplę do chorego oka rano i wieczorem.
Jeśli stosowane są dodatkowo inne krople do oczu, należy odczekać przynajmniej 10 minut pomiędzy zakraplaniami. Maści do oczu stosuje się na sam koniec.
Aby zmniejszyć ogólnie działanie kropli na organizm należy zamknąć powieki na 2 minut po zakropleniu. Nasili to działanie kropli w obrębie oka.
W ulotce zawarta jest dokładna instrukcja stosowania kropli.
Przed zakropleniem leku należy zdjąć soczewki kontaktowe i założyć je ponownie po upływie co najmniej 15 minut od jego zakroplenia.
Krople Nodofree Combi zachowują ważność przez 90 dni od pierwszego otwarcia (przechowywanie w temperaturze poniżej 25°C).
Kropli nie powinno się stosować w przypadku uczulenia na dorzolamidu chlorowodorek, tymololu maleinian lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
Przeciwwskazaniem są również choroby i stany takie jak: zaburzenia układu oddechowego (w przeszłości lub obecnie np. astma, ciężkie przewlekłe obturacyjne zapalenie oskrzeli), choroby serca, ciężkie choroby nerek (w tym kamica nerkowa), nadmierne zakwaszenie krwi związane z jonami chlorkowymi (kwasica hiperchloremiczna).
Działania niepożądane
Jak każdy lek, Nodofree Combi może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
W poniższej tabeli zostały wypisane najczęściej występujące skutki uboczne leku Nodofree Combi. Pełna lista dostępna jest w ulotce.
Bardzo często występujące | uczucie palenia i kłucia w oku, zmiana odczuwania smaku. |
Często występujące | zaczerwienienie oka (oczu) i skóry wokół oka (oczu), łzawienie lub swędzenie oka (oczu), nadżerki rogówki (uszkodzenia przedniej warstwy gałki ocznej), obrzęk lub podrażnienie oka (oczu) i skóry wokół oka (oczu), uczucie ciała obcego w oku, zmniejszenie wrażliwości rogówki (nie odczuwanie ciała obcego w oku oraz nie odczuwanie bólu), ból oka, suchość oka, niewyraźne widzenie, ból głowy, zapalenie zatok (uczucie napięcia lub wypełnienia nosa), nudności (mdłości), osłabienie i uczucie zmęczenia. |
Niezbyt często występujące | zawroty głowy, depresja, zapalenie tęczówki, zaburzenia widzenia, w tym zmiany refrakcji (w niektórych przypadkach z powodu odstawienia leków zwężających źrenicę), trudności z oddychaniem (duszność), zwolnienie akcji serca, omdlenia, niestrawność, kamica nerkowa 6 (często objawiająca się nagłym rozdzierającym skurczowym bólem w dolnej części pleców lub z boku, pachwiny lub brzucha). |
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku Nodofree Combi należy omówić to z lekarzem. Należy poinformować lekarza o wszystkich występujących obecnie lub w przeszłości zaburzeniach oka i chorobach, zwłaszcza jeśli u pacjenta występują:
Należy natychmiast zaprzestać stosowania kropli do oczu i skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek podrażnienia oka lub nowe problemy z okiem, takie jak zaczerwienienie oka albo obrzęk powiek oraz w przypadku objawów reakcji alergicznej.
Należy poinformować lekarza w przypadku urazu oka lub jeśli planowana jest operacja na gałce ocznej, ponieważ tymolol może zmienić działanie niektórych leków stosowanych do znieczulenia.
Stosowanie innych leków
Nodofree Combi może wpływać na działanie innych leków lub też inne stosowane przez pacjenta leki, mogą wpływać na działanie leku Nodofree Combi.
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, w tym innych lekach stosowanych do oczu lub lekach dostępnych bez recepty, a także o lekach, które pacjent planuje stosować. Jest to szczególnie istotne, jeśli pacjent przyjmuje:
Następujących leków nie należy stosować z lekiem Nodofree Combi:
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Leku nie należy stosować w trakcie ciąży.
Lek może przenikać do mleka.